Czym jest ocena zdolności kredytowej przedsiębiorstwa i co warto o niej wiedzieć

Zdolność kredytowa jest niezwykle ważna do otrzymania kredytu. Można powiedzieć, że jest to potencja w kontekście terminowego spłacania zaciągniętego zobowiązania. Zdolność kredytowa dla wielu przedsiębiorstw to niewątpliwie klucz do rozwoju działalności. Trudno ją uzyskać w początkowych etapach działania firmy. Później, gdy dochody jej są większe – są też na to większe szanse.

Czym jest ocena zdolności kredytowej przedsiębiorstwa? Czym jest sama zdolność kredytowa? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Odpowiedzi na wszystkie te i bardzo podobne pytania znajdują się poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Czym jest zdolność kredytowa i co warto o niej wiedzieć?

Najprościej rzecz ujmując zdolność kredytowa to gotowość i możliwość spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach, które wskazał bank. Każdy bank wylicza taką zdolność na podstawie swoich własnych kryteriów. Każdy z nich jednak bierze pod uwagę zestawienie przychodów oraz rozchodów firmy, branżę czy czas prowadzenia działalności gospodarczej.

Niekiedy zdarza się również, że bank uwzględnia opinię od urzędu skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Możemy spodziewać się też sprawdzenia nas samych, jako właścicieli przedsiębiorstwa. Chodzi tutaj o wiek, stan cywilny czy historię kredytową. Ta ostatnia jest szczególnie istotna. Bowiem im jest większa, tym bardziej wzrastają nasze szanse na zaciągnięcie kredytu.

Fragment złotej karty kredytowej
Źródło: Pexels

Czym jest ocena zdolności kredytowej?

Ocena zdolności kredytowej to właśnie ocena przez bank wszystkich powyższych aspektów i jeszcze wielu innych. Wyróżniamy dwa rodzaje oceny zdolności kredytowej:

  • Bieżąca. Ta przeprowadzana jest przed udzieleniem kredytu krótkoterminowego albo średnioterminowego. Jest to po prostu ocena dynamiki rentowności. A także płynności środków obrotowych czy rozwoju przedsiębiorstwa.
  • Perspektywiczna. Ten typ oceny przeprowadzany jest przed udzieleniem kredytu długoterminowego. Tutaj dodatkowo ocenia się też koszty działalności eksploatacyjnej czy efektywności inwestycji.

Jeszcze inne rozróżnienie oceny zdolności kredytowej dotyczy jej zakresu. Wyróżniamy więc pełną ocenę zdolności kredytowej i uproszczoną. Ten pierwszy rodzaj związany jest z nowymi klientami, a przede wszystkim z tymi, którzy ubiegają się o wysoką kwotę kredytu. Ocena uproszczona dotyczy klientów, którzy współpracowali już z bankiem, albo gdy kwota kredytu, o który się starają, nie jest wysoka.

Jeśli staramy się o kredyt dla nasze firmy, to dobrze jest mieć przygotowany biznesplan z budżetem inwestycyjnym. Taki dokument nie zaszkodzi, a z pewnością pomoże bankowi w podjęciu decyzji o przyznaniu kredytu naszemu przedsiębiorstwu. Szczególnie w przypadku, kiedy zdolność kredytowa organizacji nie jest zbyt wysoka.

Warto wiedzieć również, że różne banki coraz chętniej skłonne są udzielać kredytów firmom, które dopiero startują ze swoją działalnością gospodarczą. Wprowadzają więc specjalne oferty dla nowo powstałych biznesów.

Jakie dokumenty są wymagane do oceny zdolności kredytowej?

W różnych bankach sytuacja może wyglądać nieco inaczej. Zawsze jednak procedury i wymagane dokumenty są bardzo podobne. Aby więc uzyskać ocenę zdolności kredytowej naszej firmy to należy przedłożyć następujące dokumenty:

  • zeznanie podatkowe za rok poprzedzający,
  • zestawienie tak zwanej książki przychodów i rozchodów. To w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Albo bilans razem z rachunkiem zysków i strat za rok poprzedzający,
  • wyciąg z konta należącego do przedsiębiorstwa z ostatnich trzech albo sześciu miesięcy. Czasem zdarza się, że z dłuższego okresu czasu,
  • dokumenty, które zależą od konkretnej formy opodatkowania. Mogą to być na przykład deklaracje PIT albo CIT,
  • informacja na temat stanu wszelkich zobowiązań względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego.
Dłoń mężczyzny podpisująca dokument związany z oceną zdolności kredytowej przedsiębiorstwa
Źródło: Pexels

Jak poprawić zdolność kredytową przedsiębiorstwa?

  • Zmniejszenie ilości różnego rodzaju zobowiązań względem instytucji.
  • Zaproponowanie tak zwanego majątkowego zabezpieczenia.
  • Przedstawienie wiarygodnego źródła spłaty kredytu, o który stara się przedsiębiorstwo.
  • Nie składanie zbyt dużej ilości wniosków kredytowych w przeciągu miesiąca.