Metody przeciwdziałania bezrobociu, czyli jak aktywnie walczyć z bezrobociem

Czym jest bezrobocie? Najprościej rzecz ujmując jest to zjawisko, które polega na tym, że ludzie zdolni do pracy i aktywnie jej poszukujący, nigdzie nie znajdują zatrudnienia. To bardzo ogólna definicja, samo bezrobocie można podzielić bowiem na kilka rodzajów.

Jakie są jednak metody przeciwdziałania bezrobociu? Jak aktywnie z nim walczyć? Czym jest walka pasywna? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Odpowiedzi na wszystkie te i bardzo podobne pytania znajdują się poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Czym jest bezrobocie i jakie jego rodzaje wyróżniamy?

  • Bezrobocie naturalne. Ten rodzaj powstaje z przyczyn naturalnych i nie wynika z winy człowieka. Zazwyczaj ma charakter krótkookresowy. Spowodowane jest zmianą miejsca zamieszkania czy podniesieniem kwalifikacji zawodowych.
  • Bezrobocie strukturalne. Wynika z postępu technicznego. Jest to na przykład sytuacja, kiedy to maszyny zastępują pracę człowieka. To również zmiany struktury gospodarki narodowej.
  • Bezrobocie koniunkturalne. Ten rodzaj z kolei powstaje przez załamania gospodarcze. Bardzo obniża on wielkość produkcji i jest przyczyną wzrostu zatrudnienia.
  • Bezrobocie sezonowe. To bezrobocie związane z niektórymi branżami zawodowymi. Na przykład z branżą hotelarską czy turystyczną.
  • Bezrobocie ukryte. To nieuwzględnienie w statystykach ludzi niepracujących.
Starszy mężczyzn na bezrobociu siedzący przed ekranem komputera z wyświetlonym napisem too old
Źródło: Pexels

Jakie są najbardziej powszechne metody walki z bezrobociem?

Metody aktywne

Do metod aktywnych przeciwdziałania bezrobociu zaliczają się przede wszystkim trzy podstawowe formy działania:

  1. Pośrednictwo pracy. Można z niego skorzystać na przykład wówczas, kiedy stracimy zatrudnienie i jednocześnie wszystkie świadczenia społeczne. Najważniejszym z nich jest oczywiście ubezpieczenie. Wówczas warto zarejestrować się w urzędzie pracy, aby otrzymać tak zwany status osoby bezrobotnej. W urzędzie tym uzyskamy informacje o ofertach pracy czy targach.
  2. Dofinansowanie nauki. Rejestracja we wspomnianym urzędzie niewątpliwie ułatwi nam uczestnictwo w różnego rodzajach szkoleniach i kursach. Pomogą nam one zdobyć dodatkowe kwalifikacje i dzięki temu zdecydowanie łatwiej odnaleźć się na rynku pracy. Takie kursy są też olbrzymią szansą na zmianę branży, w której pracowaliśmy do tej pory.
  3. Odbycie stażu. To trzecia możliwość aktywnej metody walki z bezrobociem. Warto wiedzieć, że jako osoba bezrobotna masz możliwość uczestnictwa z płatnych albo bezpłatnych stażach. Poszerzysz tam swoje umiejętności i na pewno zweryfikujemy plany związane z zawodem. Bardzo często zdarza się, że ze ukończeniu stażu pracodawca będzie chciał zatrudnić na na umowę o pracę.

Metody pasywne

Metody pasywne przeciwdziałania bezrobociu to z kolei:

  1. Dotacje. Warto wiedzieć, że przedsiębiorstwa, które mają problemy finansowe, mogą starać się o dotacje. Takie dodatkowe środki niewątpliwie zapobiegają zwalnianiom ludzi. Często pracodawcy uzyskują również środki na tworzenie dodatkowych miejsc pracy. Zawsze jest to jakaś szansa na otrzymanie nowego miejsca pracy i zatrudnienia.
  2. Zasiłki. Trzeba jednak spełniać odpowiednie warunki, aby uzyskać określone świadczenia. Mowa chociażby o świadczeniach przedemerytalnych czy zasiłku dla bezrobotnych.
  3. Obniżenie wieku emerytalnego. To trzecia pasywna metoda przeciwdziałaniu bezrobociu. Jeśli bezrobocie dotyczy głównie ludzi młodych, to rząd ma możliwość obniżenia wieku emerytalnego. Takie działanie doprowadzi do zwalniania się miejsc pracy. Jeśli zaś jesteś doświadczonym pracownikiem w starszym wieku to możesz liczyć na zasłużoną emeryturę trochę wcześniej.
Mężczyzna trzymający przed sobą kartkę z napisem need a job
Źródło: Pexels

Czy wspomniane metody na przeciwdziałanie bezrobociu w ogóle działają?

Jedną z funkcji państwa jest dbanie o dobro jego obywateli. W tym także zapewnienie im miejsc pracy. W momencie, gdy bezrobocie jest niskie, to sytuacja gospodarcza utrzymuje się na w miarę stabilnym poziomie. Tak zwana stopa bezrobocia spada, a my nie musimy martwić się o to, że nie możemy znaleźć żadnego zatrudnienia.

Problem występuje, gdy to bezrobocie rzeczywiście istnieje. Wówczas państwo musi przeciwdziałać sytuacji. Aktywne i pasywne metody przeciwdziałaniu bezrobociu nie zawsze pomagają w stu procentach. Zawsze jednak są lepszym wyborem niż nierobienie niczego.