Karta podatkowa – wady i zalety takiego opodatkowania, które warto znać

Karta podatkowa jest jedną z form opodatkowania. Mogą z niej skorzystać polscy przedsiębiorcy. Jak wszystko ma ona swoje wady i zalety. Sporo osób uważa, że to najłatwiejsza forma opodatkowania działalności gospodarczej. Czy tak w istocie jest?

Czym dokładnie jest karta podatkowa? Jakie są jej wady i zalety? Kto może z niej skorzystać? Na czym polega? I co jeszcze warto o tym wszystkim wiedzieć? Odpowiedzi na wszystkie te i bardzo podobne pytania znajdują się poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Czym jest karta podatkowa?

Najprościej rzecz ujmując karta podatkowa to rodzaj opodatkowania dla tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Kwota podatku w takim przypadku jest stała. Miesięczne stawki określane są w obwieszczeniu ministra właściwego do wszelkich spraw finansów publicznych. Od czego są zależne? Przede wszystkim od rodzaju wykonywanej działalności czy liczby pracowników, których przedsiębiorca zatrudnia. Wpływy z karty podatkowej są dochodami gmin.

Okulary i karty podatkowe leżące na klawiaturze komputera
Źródło: Pexels

Na czym polega karta podatkowa?

Na początek wyjaśnijmy co reguluje kartę podatkową, o której mowa w tym artykule. Jest to ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów, które osiągane są przez osoby fizyczne. Niemal każdy podatnik ma możliwość samodzielnego wyboru, czy rozliczać się w ten, czy w inny sposób.

Wniosek o możliwość rozliczania się na podstawie karty podatkowej przedsiębiorca powinien złożyć w urzędzie skarbowym do 20 stycznia. Taki dokument można złożyć osobiście, albo wysłać listownie, czy nawet online. Jeśli przedsiębiorca dopiero rozpoczyna działalność to wniosek o kartę podatkową składa on przed jej rozpoczęciem. Do takiego dokumentu może on wówczas dołączyć wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Dla każdego przedsiębiorcy urząd skarbowy indywidualnie ustala wysokość miesięcznego podatku w konkretnym roku podatkowym. Warto wiedzieć, że naczelnik bazuje na tabeli z obwieszczenia ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

Kto może skorzystać z takiego rodzaju opodatkowania?

Warto wiedzieć, że ten rodzaj opodatkowania możliwy jest wyłącznie dla określonych branż. Osoby chcące skorzystać z karty kredytowej muszą spełnić te pewne wymagania. Obecnie karta taka dostępna jest dla podatników, którzy prowadzą:

  • działalność usługową albo wytwórczo-usługową w profesjach  takich jak na przykład: fryzjer, kosmetyczka, stolarz, wulkanizator, konserwator antyków,
  • handel detaliczny żywnością, napojami czy wyrobami tytoniowymi,
  • handel detaliczny artykułami nieżywnościowymi,
  • działalność gastronomiczną albo w zakresie sprzedaży posiłków domowych w domach.

Karta podatkowa – wady i zalety

Jakie są zalety karty podatkowej?

Zaletą niewątpliwie jest fakt, że podatnik płaci w tym wypadku stałą kwotę podatku. I nie zależy to w żadnym wypadku od wartości rzeczywiście uzyskiwanych przychodów. Stwarza to możliwości znacznie lepszego planowania finansów przedsiębiorstwa na konkretne miesiące.

Przedsiębiorcy nie muszą również w tym przypadku prowadzić ksiąg, składać zeznań podatkowych czy wpłacać zaliczek na tak zwany podatek dochodowy. Warto jednak wiedzieć, że podatnicy muszą wydawać na prośbę klienta rachunki oraz faktury i przechowywać kopię przez pięć lat.

Starsza kobieta siedząca przy biurku i rozkładająca ręce nad kartami podatkowymi
Źródło: Pexels

Jakie są wady karty podatkowej?

Stałe kwoty podatku, o których wspomnieliśmy wyżej, mogą niekiedy stanowić wady. W miesiącach, które są gorsze finansowo przedsiębiorca musi zapłacić taki sam podatek jak w czasie prosperity. Jeszcze inną wadą jest brak możliwości korzystania z ulg. Z takich, jakie przysługują podatnikom rozliczającym się na zasadach ogólnych. Mowa chociażby o ulgach na dzieci.

Warto jeszcze wspomnieć o pewnych wyłączeniach. Nie można na przykład prowadzić innego rodzaju działalności gospodarczej niż ta określona we wniosku o decyzję do skarbówki. Należy też powiadamiać urząd o dosłownie każdej zmianie miejsca prowadzenia działalności czy o innych okolicznościach, które realnie wpływają na wymiar obowiązku podatkowego.