Czym jest zarządzanie zasobami ludzkimi w praktyce?

W dzisiejszych czasach zarządzanie zasobami ludzkimi jest niezwykle ważne. Ma naprawdę istotne znaczenie. Czym jest taki proces? To po prostu właściwe wykorzystanie kadr. Jednak w rzeczywistości jest to pojęcie dosyć szerokie i obejmuje szereg zagadnień. W naszym artykule skupimy się na tych najważniejszych aspektach.

Czym jest zarządzanie zasobami ludzkimi? Co oznacza to w praktyce? Na czym polega? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Odpowiedzi na wszystkie te i bardzo podobne pytania znajdują się poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Czym są zasoby ludzkie?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym w ogóle są zasoby ludzkie. Najprościej rzecz ujmując są to osoby zatrudnione razem z ich osobistym potencjałem, cechami charakteru, zdolnościami oraz umiejętnościami i typem osobowości. To właśnie ci ludzie mają niewątpliwie olbrzymi wpływ na rozwój firmy i pozycję marki na rynku.

To, jak są traktowane osoby zatrudnione, ma olbrzymi wpływ na to, jak czują się oni w swoim miejscu pracy. Od tego też zależy sukces całego przedsiębiorstwa. Inwestowanie w zasoby ludzkie ma więc olbrzymie znaczenie i warto w nie inwestować.

Czym jest zarządzanie zasobami ludzkimi?

Jest to naprawdę szerokie pojęcie, które obejmuje szereg zagadnień. Zarządzanie zasobami ludzkimi związane jest z zatrudnianiem, szkoleniem oraz zarządzaniem osobami zatrudnionymi w przedsiębiorstwie. Zarządzaniem zasobami ludzkimi zajmują się działy HR. Są one niejako gwarancją tego, że firmy czy organizacje przestrzegają wszystkich praw pracy i dobrych praktyk. Jest to korzystne nie tylko dla pracowników, ale również dla samego przedsiębiorstwa.

Czym zajmują się specjaliści od zasobów ludzkich?

Zarządzanie zasobami ludzkimi, jak już wspomnieliśmy wcześniej, to dosyć szeroka dziedzina. W związku z tym zadania specjalistów z działu HR mogą się trochę różnić w zależności od rodzaju przedsiębiorstwa i pełnionych przez nich ról. Na przykład podczas gdy jednak grupa z działu HR koncentruje się na rekrutacji z uwzględnieniem indywidualnych talentów, to druga odpowiada za obszar zupełnie inny. Na przykład za tworzenie oraz przyspieszanie procesów związanych z listą płac czy ze szkoleniami.

Pomimo naprawdę różnych zakresów obowiązków, najważniejszy jest jeden aspekt: mocny nacisk na dobre i efektywne relacje na linii pracodawca i pracownik.

Pracownicy podczas pracy przed laptopami wokół stołu konferencyjnego
Źródło: Pexels

Na czym polega właściwe zarządzanie zasobami ludzkimi?

  • Rekrutacja właściwych ludzi do odpowiedniej pracy. Specjaliści rekrutują tak zwanych kandydatów źródłowych, sprawdzają ich, przeprowadzają wstępne rozmowy i koordynują dalsze działania rekrutacyjne.
  • Utrzymanie bezpiecznego środowiska pracy. Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezwykle istotne i bardzo ważne, Jednym z głównych zadań działu HR jest na przykład wspieranie szkoleń z bezpieczeństwa.
  • Relacje na linii pracodawca pracownik. Relacje pracownicze to obszar HR, który wzmacnia relacje na linii pracodawca i pracownik. Na przykład poprzez mierzenie satysfakcji z pracy oraz rozwiązywanie wszelkich konfliktów.
  • Wynagrodzenia i świadczenia. Zadania działu kadr są również związane z wynagrodzeniami i wszelkimi świadczeniami. Specjalista z tego zakresu negocjuje również stawki grupowego ubezpieczenia czy różne inne.
  • Zgodność z prawem pracy. Nieprzestrzeganie przepisów przecież może skończyć się skargami w pracy. Mogą dotyczyć różnych nieuczciwych praktyk zatrudnienia czy niebezpiecznych warunków pracy.
  • Szkolenia i rozwój. Zadaniem pracodawcy jest zapewnienie swojemu zespołowi niezbędnych narzędzi do osiągania sukcesów. Chodzi na przykład o wdrożeniowe szkolenia czy innego rodzaju rozwój zawodowy.

Jakie są najważniejsza narzędzi do zarządzania personelem?

  • HRIS. Oprogramowanie służące do analizy zatrudnienia personelu albo tworzenia raportów z tych czynności.
  • HCM. Ma funkcję zarządzania personelem. Analiza zatrudnienia, wydajności czy planowanie wynagrodzeń.
  • HRMS. Polega na obserwowaniu informacji jakościowych na temat pracownika oraz jego satysfakcji.