Księga przychodów i rozchodów – zasady ogólne ewidencjonowania

Księga przychodów i rozchodów do jedna z najbardziej popularnych i powszechnych form prowadzenia księgowości. Dotyczy zazwyczaj małych przedsiębiorców, którzy rozliczają się na ogólnych zasadach. Księga przychodów i rozchodów to w skrócie KPiR. Na podstawie informacji, które są w niej ujęte, wylicza się zobowiązania podatkowe.

Czym dokładnie jest księga przychodów i rozchodów? Do czego służy? Jak wyglądają ogólne zasady ewidencjonowania? I co jeszcze warto o tym wszystkim wiedzieć? Odpowiedzi na wszystkie te i bardzo podobne pytania znajdują się poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Czym jest księga przychodów i rozchodów i co warto o niej wiedzieć?

Najprościej rzec ujmując, księga przychodów i rozchodów to pewien rodzaj narzędzia. Służy ono do ewidencji księgowej przedsiębiorstwa. To jedna z najbardziej popularnych firm rozliczania się firm z urzędem skarbowym. Korzystają z niej zazwyczaj mali przedsiębiorcy. Księga przychodów i rozchodów umożliwia na rozliczanie się z urzędem z obszarze podatkowym.

Taka forma rozliczenia przeznaczona jest przede wszystkim dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. A także dla spółek cywilnych, jawnych oraz partnerskich.

Telefon z otwartym kalkulatorem i dłoń trzymająca banknoty leżące na stole
Źródło: Pexels

Do księgi przychodów i rozchodów wpisuje się:

  • przychody (nie tylko te ze sprzedaży, ale też z innych obszarów),
  • zakup towarów (zarówno handlowych, jak i materiałów podstawowych) oraz wszystkie koszty w tym związane,
  • poniesione wydatki (oczywiście te związane z prowadzeniem działalności),
  • wszelkie koszty prac badawczo-rozwojowych,
  • takie wydatki jak wynagrodzenia i inne podobne związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Czego nie podaje się w księdze przychodów i rozchodów?

  • zaliczek związanych z dostawą albo sprzedażą towarów (nie jest to bowiem jeszcze przychód ani żaden koszt jego uzyskania),
  • kosztów wszelkich inwestycji jeszcze podczas ich realizacji (bowiem dopiero ich zakończenie można wpisać do księgi, o której mowa w tym artykule),
  • obrotów tak zwanymi opakowaniami zwrotnymi (kaucja, własność podatnika),
  • jednorazowej pomocy na poczet rozpoczęcia działalności gospodarcze (chodzi na przykład o dotacje z Urzędu Pracy albo z Unii Europejskiej).

Jakie są ogólne zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów?

Przede wszystkim księga przychodów i rozchodów musi być prowadzona w sposób jak najbardziej zrozumiały, jasny, przejrzysty oraz rzetelny. Każdy przychód, jak i koszt, musi się tam znaleźć w momencie jego uzyskania albo poniesienia. Ponad to księga, o której mowa w tym artykule, przedstawiana jest w formie tabelarycznej. Dzieli się ją na konkretne kolumny, które dotyczą przychodów i rozchodów.

Księgowania dokonuje się tutaj na bazie wszystkich posiadanych dokumentów. Ujmuje się je we właściwych pozycjach w tabeli. od koniec każdego miesiąca robi się podsumowanie każdej kolumny i wylicza zobowiązanie podatkowe.

Kto może prowadzić księgę przychodów i rozchodów?

Warto wiedzieć, że nie każdy podatnik może rozliczać się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Prowadzenie tej księgi dotyczy jednak:

  • osób fizycznych osiągających przychód z działalności gospodarczej ale pozarolniczej. I które oczywiście jako formę opodatkowania wybrały zasady ogólne albo tak zwany podatek liniowy,
  • spółek jawnych osób fizycznych, cywilnych, fizycznych i partnerskich. Chodzi o jednostki, których przychody netto ze sprzedaży za wcześniejszy rok podatkowy nie były większe nić polska równowartość 2000000 euro.
Wystające z czarnego portfela banknoty
Źródło: Pexels

Kto może zostać zwolniony z prowadzenia księgi przychodów i rozchodów?

Podatnik może zostać zwolniony z prowadzenia księgi przychodów i rozchodów w kilku szczególnych przypadkach. Rozporządzenie w sprawie prowadzenia księgi wskazuje przede wszystkim na dwa przypadki. Są to:

  • zły stan zdrowia albo wiek osoby, która prowadzi działalność gospodarczą,
  • rozmiar oraz rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej.

Aby skorzystać z którejś tej możliwości podatnik jest zobowiązany złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie skarbowym.